FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

A Festeticsek ménese

term04.jpg

Csillár, Gondola, Alma és Enigma – többek között ezeket a neveket kapták egykor, a 19. század végén a Festetics család fenéki ménesének versenylovai. A keszthelyi kastély kiállításának zöld szalonjában Emil Adam híres festő festményén nemcsak a neveket lehet elolvasni, hanem alaposan szemügyre lehet venni a ménest, Festetics II. Tasziló grófot lóháton és háttérben a fenéki kis kastélyt is. Ebben a szalonban – szemben ez említett képpel – a Festetics család egy másik híres méneséről, a perdóci ménesről készült festményt is meg lehet csodálni, amely egy bécsi lókiállításon készült.

A Festetics-ménes versenylovai a korabeli lóversenyeken milyen színekben futottak?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) kék-pirosban
b.) aranysárga-kékben
c.) aranysárga-pirosban

A helyes válasz:
b.) aranysárga-kékben

Néhány érdekesség a Festeticsek méneséről

  • A ló fontos része volt egykor a mindennapokban, hiszen szükség volt rájuk a közlekedés, a kereskedelem, a mezőgazdaság vagy éppen a katonaság világában.
  • A magyar lótenyésztés sikereiben tevékenyen vettek részt a keszthelyi Festetics család tagjai.
  • Festetics I. György (1755-1819) a család ménesét telepítette Szentáról a Keszthely mellett fekvő Fenékpusztára, ezzel megalapozva a ménes későbbi hírnevét. Az általa alapított Európa első mezőgazdasági felsőfokú tanintézetében, a Georgikonon, 1807-től ménesmesteri és lovászképzés indult, ahol számos szakembert képeztek.
  • Festetics Julianna fiának, Széchenyi Istvánnak – aki a magyar történelem egyik legjelentősebb alakja a reformkorban – nevéhez kapcsolódik az első pesti lóverseny, melyre 1827 júniusában került sor.
    Ezért található a keszthelyi kastély enteriőr-kiállításának zöld szalonjában Gassner Széchenyi Istvánról készült mellszobra. Ezt az első lóversenyt Festetics László keszthelyi gróf ezer arany értékű díjjal támogatta. Festetics László nevéhez fűződik még, hogy először vásárolt arab lovakat a család ménesébe.
  • Festetics I. Tasziló, László fia lovassági tábornokként egy rövid ideig egy huszárezred parancsnoka volt.
  • A Festetics-ménes aranykora Festetics II. Tasziló idejére esett. Az aranysárga-kék színekben futó versenylovak magyar és európai pályákon értek el sikereket. A ménesben folyó szakszerű munkát a lovak sikerei fémjelezték, többek között Fenék, Dornröschen, Perle d’Or és a ménes leghíresebb lova, Patience győzelmei, amelyek nemcsak dicsőséget, hanem sok pénzt is hoztak a Festeticsek számára.